Kup bilet

Jesteś tutaj:   Strona główna  >  O centrum  >  Projekty  >  21 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

21 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

23.09.2023

 

Kolejne Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki za nami! Tegoroczna – 21 edycja odbyła się w dniach 20-22 września 2023. ODNiS to trzydniowy festiwal, który na stałe wpisał się w krajobraz olsztyńskich wydarzeń popularnonaukowych. Od ubiegłego roku za jego organizację odpowiada Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie „KORTOSFERA”.

Moc atrakcji dla wszystkich!

Tegoroczny program festiwalu został podzielony na 5 paneli tematycznych: TAJEMNICE ŚWIATA,ZDROWE ŻYCIE, ŚWIAT TECHNOLOGII, SZTUKA W NAS oraz ŚWIADOME SPOŁECZEŃSTWO. Podczas tych kilku dni festiwalu odbyło się wiele spotkań, wykładów, warsztatów, pokazów oraz animacji. Przygotowali je i poprowadzili pracownicy UWM, a także partnerzy wydarzenia. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu była astronomia. To za sprawą postaci Mikołaja Kopernika – patrona roku 2023. Atrakcje, jakie w tym roku przygotowaliśmy to m.in. innowacyjna wystawa, której uczestnicy mogli przeżyć symulowane zjawiska, jakie panują na danej planecie Układu Słonecznego. Nie zabrakło mobilnego planetarium oraz wieczornego seansu kina plenerowego. Odbyły się także spektakle teatralne przedstawiające historię życia Mikołaja Kopernika oraz konkurs wiedzy o astronomie – „Olsztyński Polihistor 2023”.

Wybuchowa nauka

Wydarzeniem otwierającym tegoroczne Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki był widowiskowy spektakl chemiczny. Przygotowali go pracownicy Kortosfery. W trakcie pokazu na widzów czekały kolorowe reakcje, dymy i wybuchy. Uczestnicy mieli okazję poznać właściwości dwutlenku węgla, a także zagłębić się w szeroką gamę wskaźników pH. Wykonali chemiczne światła drogowe, przekonali się, że płomień może mieć różny kolor, a bańki mydlane mogą lewitować. A wszystko po to, by rozbudzić zainteresowanie nauką i udowodnić, że ta wcale nie musi być nudna.

Co roku podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbywa się wiele wykładów, które wygłaszają zaproszeni prelegenci z ośrodków naukowych z całej Polski. W tym roku mieliśmy możliwość wysłuchania m.in. Natalii Leciejewskiej, która jest doktorantką w Katedrze Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jej wystąpienie pt. „Czy boks może nas nauczyć, jak funkcjonują nasze mięśnie?” poświęcone było wysiłkowymi fizycznemu oraz procesom zachodzącym w ludzkim organizmie podczas jego wykonywania.

O to, by uczestnicy festiwalu opuszczali mury Uniwersytetu pełni pozytywnych  wrażeń, co roku dbają także pracownicy uczelni. Nauczyciele akademiccy oraz doktoranci co roku prowadzą liczne warsztaty oraz wykłady, podczas których dzielą się swoimi umiejętnościami z uczestnikami.

Do zobaczenia za rok!

Tegoroczna edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki przechodzi już do historii, jednak cieszymy się, że spotkała się z tak dużym entuzjazmem ze strony jej uczestników. Dziękujemy także wszystkim obecnym i zaangażowanym w nasz projekt i powoli zabieramy się już za planowanie kolejnej edycji festiwalu.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”Wartość dofinansowania 372 808,81 zł
Całkowita wartość projektu 414 808,81 zł

21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki organizowane przez Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji „Kortosfera” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie współfinansowane są ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.