Kup bilet

Jesteś tutaj:   Strona główna  >  O centrum  >  Projekty  >  20 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki – święto wiedzy i pasji!

20 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki – święto wiedzy i pasji!

07.03.2024

W dniach 21-23 września 2022 odbyła się jubileuszowa 20 edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Olsztyna, przyciąga co roku tysiące miłośników wiedzy z całego województwa warmińsko-mazurskiego. Ubiegłoroczny festiwal to także debiut Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera w roli organizatora.

Na ponad 400 festiwalowych atrakcji złożyły się:  warsztaty, prezentacje, filmy instruktażowe, wykłady, pokazy oraz animacje dla dzieci, które zostały podzielone na pięć kategorii tematycznych:  „Tajemnice Przyrody”, „Zdrowe Życie”, „Świat Technologii”, „Bez Granic” oraz „Sztuka w Nas”. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tajniki różnych dziedzin nauki – od fizyki i chemii po biologię i historię. Nie zabrakło również wydarzeń poświęconych sztuce i kulturze.

Wśród gości specjalnych 20. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki znaleźli się dr Michał Krupiński – znany popularyzator nauki, którego wykład „Odważ się być fizykiem!” pozwolił zrozumieć istotę niektórych zjawisk fizycznych. Ewelina Strawa – trenerka mentalna i motywacyjna przedstawiła sposoby efektywnego uczenia się, a Rafał Malinowski – psycholog sportu – przybliżył model właściwej pracy nad sobą, dzięki której można osiągnąć szczyt swoich sportowych możliwości. O tym, jak budować odporność  psychiczną, mówił Marek Kamiński – podróżnik oraz twórca programu skierowanego do młodzieży LifePlan Academy, który opiera się na ćwiczeniach z zakresu samorozwoju, kreatywności oraz aktywności fizycznej. Wielu słuchaczy zgromadziła prelekcja naszego kolejnego gościa specjalnego. Był nim dr Dariusz Aksamit, fizyk medyczny z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, który podczas wykładu: „Jak rozróżnić prawdziwy spisek od teorii spiskowej” – opowiadał o efektach dezinformacji.

W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM pojawiły się dwie, fascynujące wystawy mobilne. Pierwsza z nich – „Poznaj i odkryj siebie” – składała się z eksponatów przedstawiających budowę ludzkiego organizmu. Uczestnicy drugiej (interaktywnej) wystawy mieli szansę przetestować na żywo działanie swoich zmysłów – wzroku, słuchu oraz powonienia.

Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników festiwalu cieszyła się mobilna pracownia kreatywna „przeBUDOWA”. Składała się ona z nowatorskiego systemu wielkich klocków, z których dzieci budowały zamki, mosty, tunele.

Na zakończenie jubileuszowej edycji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki odbyła się uroczysta gala, podczas której Rektor UWM – prof. Jerzy A. Przyborowski, wyróżnił osoby szczególnie zaangażowane w przygotowanie festiwalu przez ostatnie dwie dekady.

Dwudziesta, jubileuszowa edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki po raz kolejny udowodniła, że nauka niejedno ma imię, a sam festiwal jest nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy i rozwijania pasji, ale również świetną zabawą dla każdego – bez względu na wiek.

 

Projekt 20. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”

Wartość dofinansowania 190 000 zł
Całkowita wartość projektu 220 500 zł