Logo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego flaga Unii Europejskiej

Jesteś tutaj:   Strona główna  >  „Spotkania z nauką” – cykl wykładów Olsztyńskiego Forum Nauki

„Spotkania z nauką” – cykl wykładów Olsztyńskiego Forum Nauki

04.12.2024

Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera, we współpracy z Olsztyńskim Forum Nauki, realizuje cykl wykładów „Spotkania z nauką”, które mają na celu szerzenie wiedzy naukowej oraz promowanie rzetelnych i wiarygodnych informacji opartych na badaniach naukowych. Naszym celem jest dostarczenie odbiorcom inspirujących, edukacyjnych i merytorycznych treści, które odpowiadają na współczesne wyzwania społeczne i technologiczne.

W ramach cyklu wykładów występują prelegenci reprezentujący różne dziedziny nauki. Ich wystąpienia są doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu biologii, ekologii, technologii, a także współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych. Każdy wykład to wyjątkowa okazja, aby posłuchać ekspertów z różnych środowisk naukowych, którzy dzielą się z publicznością najnowszymi odkryciami i doświadczeniami.

Dotychczas w ramach cyklów wykładów odbyły się następujące prelekcje:

CYKL 1

2023/2024

Prof. dr hab. Zenon Zdunczyk z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, który zainaugurował cykl wykładem „Potrzeby i ograniczenia w zrównoważeniu produkcji żywności: Losy świata na naszym talerzu”. Prezentacja dotyczyła wyzwań związanych z produkcją żywności i zrównoważonym rozwojem rolnictwa.

Prof. dr hab. inż. Mariusz Stolarski, Kierownik Katedry Genetyki, Hodowli Roślin i Inżynierii Biosurowców na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, który poruszył temat „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej”. Jego wykład był pełen cennych informacji o roli odnawialnych źródeł energii w obecnym i przyszłym rozwoju energetycznym.

Dr hab. Renata Augustyniak-Tunowska, prof. UWM, z Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM, zaprezentowała temat: „Zagrożenia stanu wód powierzchniowych w Polsce oraz możliwości ich ochrony i rekultywacji”. Prezentacja skupiła się na aktualnych wyzwaniach związanych z ochroną wód oraz propozycjach działań zaradczych.

Prof. dr hab. Jakub Sawicki, z Katedry Botaniki i Ekologii Ewolucyjnej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM, wygłosił wykład na temat „Ochrony bioróżnorodności Warmii i Mazur w świetle wyzwań i osiągnięć botaniki w XXI wieku”. Temat dotyczył działań na rzecz ochrony unikalnej flory regionu Warmii i Mazur oraz roli botaniki w zachowaniu bioróżnorodności.

CYKL 2

2024/2025

Prof. dr hab. Aleksander Kiklewicz, z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM, przedstawił temat: „Globalizacja a komunikacja w nauce”. Jego wykład koncentrował się na roli komunikacji naukowej w erze globalizacji oraz wpływie technologii na sposób przekazywania wiedzy.

Prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, która w swoim wykładzie „Czasami wypada być niegrzecznym – roast jako zjawisko komunikacyjne” omówiła ewolucję norm grzecznościowych oraz rosnącą popularność roastów jako formy komunikacji w dobie cyfrowej.

Prof. dr hab. Miron Wolny, wybitny historyk starożytności, specjalizujący się w dziejach Kartaginy, a zwłaszcza w życiu jej najwybitniejszego wodza – Hannibala. Tematem prelekcji była „Religijność Hannibala”,  w której profesor Wolny przedstawił postać tego legendarnego wodza z zupełnie nowej perspektywy.

Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, literaturoznawca, autor licznych monografii poświęconych wybitnym postaciom polskiej literatury. Profesor wygłosił wykład pt. „Mikołaj Kopernik w oczach poetów”, ukazując, jak postać i dokonania wielkiego astronoma inspirowały literatów na przestrzeni wieków.

Cykl „Spotkania z nauką” to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i na bieżąco śledzić najnowsze osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki. Dzięki współpracy z Olsztyńskim Forum Nauki, projekt oferuje publiczności dostęp do wiarygodnych informacji, które są fundamentem rozwoju współczesnej nauki i technologii.