Logo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego flaga Unii Europejskiej

Jesteś tutaj:   Strona główna  >  O centrum  >  Projekty  >  22 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

22 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

01.10.2024

Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki za nami! 26 września 2024 rozpoczęła się już 22 edycja tego wyjątkowego festiwalu naukowego! Na naszych gości czekały  trzy dni pełne fascynujących warsztatów, pokazów i wystaw przygotowanych przez nasze Centrum oraz pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku przygotowaliśmy dla Was coś ekstra – w sobotę 28 września byliśmy z Wami także w Galerii Warmińskiej!

W ciągu trzech festiwalowych dni jego uczestniczy mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w ponad kilkuset wydarzeniach i odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy naukowców olsztyńskiej uczelni.

Wystawy i pokazy

Wydarzenie rozpoczęło się  uroczystym otwarciem w  Bibliotece Uniwersyteckiej, w której przez pierwsze  dwa dni festiwalu można było także wziąć udział w interaktywnej wystawie „Połącz się” oraz zobaczyć spektakl w mobilnym planetarium. W programie pierwszego dnia festiwalu znalazły się również pokazy ratownictwa technicznego, w tym symulacje akcji ratunkowych z udziałem straży pożarnej – cięcie wraku samochodu oraz pierwsza pomoc osobom poszkodowanym. Dzieci mogły z bliska zobaczyć sprzęt ratunkowy, poznać kulisy pracy Straży Pożarnej oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Naukowych atrakcji ciąg dalszy

W programie kolejnego dnia festiwalu znalazł się spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie „Dzika fizyka”,  który w zabawny sposób przybliżał dzieciom zjawiska naukowe. Na ten dzień zaplanowano także warsztaty artystyczne i interaktywne pokazy z różnych dziedzin nauki. Uczestnicy podczas zwiedzania Kortosfery mogli zobaczyć prezentacje związane z nowoczesnymi technologiami, a także wziąć udział w zajęciach w laboratorium. Jedną z atrakcji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem były pokazy VR w obszarze bezpieczeństwa przeciwpożarowego i pierwszej pomocy, które zafascynowały zarówno dzieci, jak i dorosłych, umożliwiając im odkrycie możliwości wirtualnej rzeczywistości.

Podczas festiwalu naukowcy ze wszystkich wydziałów Uniwersytetu przeprowadzili kilkadziesiąt zajęć, pokazów i wykładów dla setek uczestników, a wszystko po to by inspirować i dzielić się swoimi naukowymi pasjami.

Dni nauki nie tylko na UWM

Ostatni dzień festiwalu, który odbywał się w Galerii Warmińskiej przyciągnął tłumy gości. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji, w tym generator Van der Graaffa, strefa gier logicznych, mikroskopy, łaziki marsjańskie oraz drukarka 3D. Uczestnicy mieli okazję w towarzystwie naszych laborantów wykonać fascynujące doświadczenia oraz dowiedzieć się podczas kolorowego pokazu chemicznego czym jest ciekły azot. Tego dnia odbyły się także pokazy taneczne w wykonaniu Rave Dance Studio oraz koncert duetu młodych perkusistów – Misi i Miko Chmielewskich.

W realizację festiwalu włączyły się również olsztyńskie instytucje i organizacje. W Kuźni Społecznej odbyły się warsztaty kulinarne w duchu less i zero waste, zaś Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zorganizowało specjalne pokazy, wystawy i projekcje.

Dziękujemy, że z nami byliście!

To były niesamowite trzy dni pełne eksperymentów, odkryć i nauki. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili – zarówno w Kortosferze, jak i podczas wydarzenia w Galerii Warmińskiej. Wasze zainteresowanie i entuzjazm są dla nas największą nagrodą. Podziękowania kierujemy także do wszystkich pracowników UWM biorących udział w tym niezwykłym wydarzeniu oraz naszych partnerów – firmy SOLARTECH – naszego partnera głównego, Galerii Warmińskiej w Olsztynie, Empik Group, Securitas Polska, MPEC Olsztyn, oraz Stowarzyszeniu Społeczeństwo i Nauka SPiN.

Strażak pokazuję dzieciom wyposażenie wozu strażackiego

Dzieci uczą się sztucznego oddychania

Chłopiec uczy się grając na VR

Grupka dzieci przy stanowisku chemicznym